Hydrologické Povrchové
sucho
1. týden

Vyhodnocení sucha v tomto týdnu

V úvodu týdne se ze střední Evropy k jihovýchodu přesunula tlaková výše. Po její zadní straně k nám proudil teplejší vzduch od západu. Jeho příliv ukončila studená fronta, která přešla přes naše území v úterý. Ve čtvrtek se obnovil příliv teplého vzduchu od západu. V noci na sobotu přešla přes naše území od severozápadu studená fronta. V neděli se od západu nad střední Evropu rozšířil výběžek vyššího tlaku vzduchu.Od pondělí do pátku bylo převážně jasno nebo polojasno s denními teplotami zpočátku od -1 do 3 °C, postupně pak do 3 až 7 °C. Noční teploty byly na začátku týdne od -4 do -8 °C, v úterý došlo k oteplení na 0 až -4 °C, do čtvrtka se ochladilo na -2 až -6 °C a ke konci týdne se opět noční teploty zvýšily na 0 až 4 °C. V sobotu převažovalo zataženo až oblačno, se sněhovými přeháňkami na celém území nad 400 m n. m. Denní teploty dosahovaly hodnot 1 až 5 °C, v neděli pak 0 až 4 °C. Sněžit začalo až koncem týdně, v sobotu přibylo na Šumavě od 5 do 10 cm, v Krušných horách a v Jizerských horách 5 až 8 cm, v Krkonoších 10 až 20 cm (Labská), v Orlických horách cca 10 cm, v Jeseníkách do 10 cm a v Beskydech až 15 cm (Benešky).

Srážky: Za týden od 30. 12. 2019 do 5. 1. 2020 spadlo na území České republiky průměrně 3 mm srážek (Čechy 4 mm, Morava 2 mm), což odpovídá 30 procentům normálu pro toto období (Čechy 33 % N, Morava 23 % N).

Sníh: Na hřebenech Krkonoš leží v současnosti 30 až 90 cm, v Jizerských horách 10 až 65 cm, na Šumavě 30 až 80 cm, v Hrubém Jeseníku a okolí 30 až 70 cm, v Krušných horách 10 až 25 cm, v Beskydech 30 až 70 cm a v Orlických horách 5 až 15 cm. K pondělnímu ránu (6. 1. 2020) bylo nejvíce sněhu naměřeno v Krkonoších na Labské 90 cm a nad Voseckou 66 cm, což odpovídalo 205 mm vodní hodnoty. Odhad celkového množství vody ve sněhové pokrývce na území ČR k 6. 1. 2020 činí cca 0,245 mld. m3, což představuje v průměru cca 3,1 mm (3,1 litru na jeden metr čtvereční).

Deficit půdní vláhy: Deficit půdní vláhy se oproti předchozímu týdnu mírně snížil. Z regionálního hlediska největší zůstává i nadále v jižních Čechách.

Průtoky: Hladiny sledovaných vodních toků byly v průběhu minulého týdne převážně na poklesu nebo byly setrvalé. Průměrné týdenní rozdíly se pohybovaly nejčastěji v rozmezí od -6 do 0 cm, v povodí dolní Odry a dolní Moravy byly poklesy výraznější (až -50 cm). V porovnání s dlouhodobými prosincovými průměry byly průtoky většinou podprůměrné, převážně v rozmezí od 25 do 60 % Qm. Z hlediska hydrologického sucha se situace v tomto týdnu mírně zhoršila.

Podzemní vody: Hladiny podzemnch vod zůstaly i nadále většinou mírně až silně podnormální, pouze v některých regionech na Moravě jsou normální.

Výhled: Vzhledem k očekávaným kladným teplotám i ve vyšších polohách předpokládáme pozvolné odtávání sněhové pokrývky. Srážky ve druhé polovině týdne mohou slabě zvýšit vodní hodnotu sněhu zejména v nejvyšších polohách. Hladiny vodních toků budou v důsledku očekávaných srážek mírně rozkolísané, případně setrvalé. Hladiny podzemních vod se příliš měnit nebudou.

Co je to sucho?

Sucho a nedostatek vody jsou pojmy, které je třeba od sebe správně rozlišovat.

Sucho představuje dočasný pokles dostupnosti vody a je považováno za přirozený jev. Pro sucho je charakteristický jeho pozvolný začátek, značný plošný rozsah a dlouhé trvání. Přirozeně dochází k výskytu sucha, pokud se nad daným územím vyskytne anomálie v atmosférických cirkulačních procesech v podobě vysokého tlaku vzduchu beze srážek, která setrvává po dlouhou dobu nad určitým územím.

Nedostatek vody je definován jako situace, kdy vodní zdroj není dostatečný pro uspokojení dlouhodobých průměrných požadavků na vodu.

Sucho se dělí na meteorologické, agronomické, hydrologické a socioekonomické. Z toho vychází samotný název systému HAMR (Hydrologie, Agronomie, Meteorologie a Retence).