Meteorologické
sucho
52. týden

Vyhodnocení sucha v tomto týdnu

Od pondělí proudil na území ČR chladnější vzduch od severozápadu. V úterý a ve středu ovlivňovala počasí u nás od západu až severozápadu okluzní fronta. Od pátku postupovala ze severozápadní Evropy k východu tlaková výše přes naše území. Po její přední straně k nám proudil chladnější a vlhčí vzduch od severozápadu.
V průběhu týdne bylo převážně oblačno až zataženo, s občasným deštěm nebo přeháňkami, nad 600 až 700 m n m smíšené nebo sněhové. V závěru týdne bylo oblačno až polojasno. Maximální denní teploty dosahovaly na začátku týdne 4 až 8 °C, v podobném rozmezí se pohybovaly až do pátku, v závěru týdne poklesly až na -1 až 3 °C. Noční teploty byly převážnou většinu týdne v rozmezí od 5 do 1 °C, v závěru týdne poklesly -6 až -2 °C.
V pondělí se vyskytovaly srážky na východě republiky, které byly v nejvyšších horských polohách sněhové. Nejvíce napadlo v Beskydech na Lysé hoře 25 cm, dále v Jeseníkách, v Krkonoších a na Šumavě 10 cm. V úterý byly srážky zaznamenány v Čechách a na Českomoravské vrchovině, v Krkonoších napadlo kolem 10 cm. Ve středu a ve čtvrtek byly nejvyšší úhrny opět v Krkonoších a Beskydech, až 20 cm. V dalších dnech spadlo v horských oblastech nejvýše do 5 cm.

Srážky: Za týden od 23. do 29. prosince spadlo na území České republiky průměrně 12 mm srážek, což odpovídá 107 % normálu pro toto období. Z regionálního hlediska však byly opět jako v předešlém týdnu rozdíly větší, v Čechách spadlo 10 mm (89 %), na Moravě 15 mm, což představuje 141 % normálu.

Sníh: K pondělnímu ránu 3. 12. se sněhová pokrývka vyskytovala na všech horách, nejvíce sněhu leží v Beskydech na Lysé hoře 66 cm, tj. 116 mm vodní hodnoty, na Šumavě na Plechém 54 cm, v Krkonoších na Zadním Plechu 50 cm, tj. 118 mm vodní hodnoty, v Jeseníkách na Šeráku leží 40 cm, což představuje 65 mm vodní hodnoty, v Jizerských horách bylo naměřeno nejvíce na Rozmezí 23 cm a v Orlických horách leží většinou do 5 cm sněhu.
Odhad celkového množství vody ve sněhové pokrývce na území ČR k 30. 12. 2019 činí cca 0,110 mld. m3, což představuje v průměru cca 1,4 mm (1,4 litru na jeden metr čtvereční).

Půdní vláha: Deficit půdní vláhy se oproti předchozímu týdnu snížil. Z regionálního hlediska největší zůstává i nadále v jihozápadních Čechách.

Průtoky: Průtoky ve vodních tocích se oproti minulému týdnu mírně snížily. Největší průtoky jsou i nadále v povodích Odry a Moravy, kde převážně vykazují nadprůměrné hodnoty (100 – 150 % QI). V českých povodích pak jsou převážně podprůměrné.

V následujících dnech bude počasí na území České republiky ovlivňovat příliv teplého vzduchu po přední straně brázdy nízkého tlaku nad západní Evropou. V sobotu přejde přes naše území od severozápadu studená fronta. Předpokládáme tedy postupné snižování zásob vody ve sněhu ve vyšších i ve středních polohách.

Co je to sucho?

Sucho a nedostatek vody jsou pojmy, které je třeba od sebe správně rozlišovat.

Sucho představuje dočasný pokles dostupnosti vody a je považováno za přirozený jev. Pro sucho je charakteristický jeho pozvolný začátek, značný plošný rozsah a dlouhé trvání. Přirozeně dochází k výskytu sucha, pokud se nad daným územím vyskytne anomálie v atmosférických cirkulačních procesech v podobě vysokého tlaku vzduchu beze srážek, která setrvává po dlouhou dobu nad určitým územím.

Nedostatek vody je definován jako situace, kdy vodní zdroj není dostatečný pro uspokojení dlouhodobých průměrných požadavků na vodu.

Sucho se dělí na meteorologické, agronomické, hydrologické a socioekonomické. Z toho vychází samotný název systému HAMR (Hydrologie, Agronomie, Meteorologie a Retence).