Meteorologické
sucho
11. týden

Vyhodnocení sucha v tomto týdnu

V minulém týdnu bylo velmi proměnlivé a větrné počasí. Po většinu týdne, zejména v pondělí, ve čtvrtek a v pátek se vyskytovaly poměrně vydatné srážky, které byly ve středních a nižších polohách dešťové. Ve vyšších polohách převažovaly srážky sněhové. Nejvíce nového sněhu napadlo na českých horách během čtvrtka, a to 10 – 35 cm. V pátek pršelo i v některých horských oblastech, na Šumavě napadlo 20 - 42 mm srážek ve formě deště. Tyto srážky byly příčinou rozvodnění toků odvodňujících horské oblasti, např. na Otavě v Sušici byl v sobotu překročen 2. SPA.
Během uplynulého týdne se vyskytlo většinou 10 až 30 mm srážek, ale na horách daleko více. Na Šumavě a v Krkonoších spadlo 70 – 110 mm. V průměru spadlo 20 mm, což odpovídá dvojnásobku normálu.
Vzhledem k pokračujícímu tání sněhu z podhorských a horských poloh byl odtok znovu největší právě z těchto oblastí.
Déšť, vítr a zesílené tání sněhu se opět nejvíce projevilo v povodí horní Otavy. V sobotu vodní stav v profilu Rejštejn a Sušice vystoupal až nad 2. stupeň povodňové aktivity.
Aktuálně se v horských polohách našeho území vyskytuje ještě 0,8 miliardy metrů krychlových vody ve formě sněhu. Nejvíce vody, přes 1000 mm, je vázáno ve sněhu na hřebenech Krkonoš.
Oproti minulému týdnu množství vodních zásob opět kleslo a jedná se o běžné březnové hodnoty. Při porovnání s březnem 2006, kdy se vyskytly plošné jarní povodně, jsou letošní zásoby vody ve sněhu mnohem nižší, neboť sníh je momentálně pouze v nejvyšších horských oblastech.
Vlhkost půdy v průměru stoupla v povrchové vrstvě. Situace se vzhledem ke srážkám zlepšila hlavně v horských a podhorských oblastech.
Stav podzemních vod se ve srovnání s předchozím týdnem v průměru mírně zlepšil, ale nadále zůstal převážně mírně podnormální. Lepší situace aktuálně přetrvává v jižních Čechách.
V následujících dnech očekávejme slunečné počasí s minimem srážek, ranní teploty budou většinou klesat pod bod mrazu. Pouze v neděli očekáváme občasný déšť či přeháňky, které na horách budou sněhové.

Co je to sucho?

Sucho a nedostatek vody jsou pojmy, které je třeba od sebe správně rozlišovat.

Sucho představuje dočasný pokles dostupnosti vody a je považováno za přirozený jev. Pro sucho je charakteristický jeho pozvolný začátek, značný plošný rozsah a dlouhé trvání. Přirozeně dochází k výskytu sucha, pokud se nad daným územím vyskytne anomálie v atmosférických cirkulačních procesech v podobě vysokého tlaku vzduchu beze srážek, která setrvává po dlouhou dobu nad určitým územím.

Nedostatek vody je definován jako situace, kdy vodní zdroj není dostatečný pro uspokojení dlouhodobých průměrných požadavků na vodu.

Sucho se dělí na meteorologické, agronomické, hydrologické a socioekonomické. Z toho vychází samotný název systému HAMR (Hydrologie, Agronomie, Meteorologie a Retence).