Meteorologické
sucho
42. týden

Vyhodnocení sucha v tomto týdnu

V průběhu minulého týdne se dešťové srážky vyskytovaly zejména během středečního dne a v západní polovině Čech místy až do víkendu. Nebyly však příliš vydatné. Odpolední teploty vystupovaly nejčastěji na 15 až 20 °C.
V týdnu od 14. do 20. října bylo naměřeno nejčastěji od několika desetin mm do 5 mm srážek, na horách místy až okolo 10 mm. V průměru na celé území spadly pouhé 2 mm, což činí 27 % normálu.
Zejména v Čechách stále místy přetrvává mírný deficit půdní vláhy
Půdním suchem je ohroženo 20 % našeho území a stále se nejčastěji jedná o dolní Povltaví, Poohří, Polabí a část jižní Moravy.
Z hlediska meteorologického sucha je aktuální situace na našem území, vzhledem k průběhu posledních týdnů, normální.
Hladiny vodních toků byly nejčastěji setrvalé nebo na pozvolném poklesu a průtoky v řekách byly i nadále převážně podprůměrné.
Stav podzemních vod se ve srovnání s přechozím týdnem příliš nezměnil a zůstává většinou mírně až silně podnormální. Normální je místy na Moravě, a také v západních Čechách.
Až do závěru tohoto týdne bude převládat teplejší počasí a s výjimkou ojedinělého mrholení téměř beze srážek. Odpolední teploty budou závislé na rozpuštění nízké oblačnosti a mlh a budou se tak pohybovat v širokém rozmezí od 13 až do 23 °C.
Vody v řekách bude i nadále zvolna ubývat, stav podzemních vod se měnit nebude a půdní vláha bude ubývat na místech s déletrvajícím slunečním svitem.


Co je to sucho?

Sucho a nedostatek vody jsou pojmy, které je třeba od sebe správně rozlišovat.

Sucho představuje dočasný pokles dostupnosti vody a je považováno za přirozený jev. Pro sucho je charakteristický jeho pozvolný začátek, značný plošný rozsah a dlouhé trvání. Přirozeně dochází k výskytu sucha, pokud se nad daným územím vyskytne anomálie v atmosférických cirkulačních procesech v podobě vysokého tlaku vzduchu beze srážek, která setrvává po dlouhou dobu nad určitým územím.

Nedostatek vody je definován jako situace, kdy vodní zdroj není dostatečný pro uspokojení dlouhodobých průměrných požadavků na vodu.

Sucho se dělí na meteorologické, agronomické, hydrologické a socioekonomické. Z toho vychází samotný název systému HAMR (Hydrologie, Agronomie, Meteorologie a Retence).