Hydrologické Podzemní
sucho
41. týden

Vyberte rok
Vyberte týden
Vyberte týden
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53
Zjistit více

Vyhodnocení sucha v tomto týdnu

V průběhu týdne od 5. do 11. října většinou převažovalo proměnlivé počasí, místy s přeháňkami nebo občasným deštěm a odpolední teploty vystupovaly nejčastěji do okolí 15 °C. V průběhu víkendu se ochladilo a vyskytl se déšť, který byl postupně znovu vydatnější ve východní polovině území.

SRÁŽKY
V minulém týdnu bylo naměřeno v Čechách v průměru 14 mm srážek, což je mírně nadnormální množství pro toto období. Na Moravě pršelo ještě více a průměru zde bylo naměřeno 25 mm srážek, což je trojnásobné množství pro toto období. Společně se srážkovou činností v předchozích týdnech tak došlo k dalšímu významnému nasycení zejména severovýchodu našeho území.

DEFICIT PŮDNÍ VLÁHY a AGRONOMICKÉ (ZEMĚDĚLSKÉ) SUCHO
Mírný deficit půdní vláhy se tak už po vyskytoval pouze místy na severu a západě Čech, a to zejména v hlubších vrstvách půdy. Na ostatním území bylo vláhy v půdě mírně až mimořádně nadnormální množství. Zemědělské sucho se nyní už nevyskytuje.

METEOROLOGICKÉ SUCHO
Z pohledu meteorologického sucha je stav na našem území díky dalším srážkám v minulém týdnu a již menšímu výparu normální nebo i mírně nadnormální, a to zejména na severovýchodě území.

PRŮTOKY
Na srážky v předchozím týdnu reagovaly také hladiny vodních toků, které byly nejčastěji rozkolísané a v průběhu víkendu pak na vzestupu, a to především na severovýchodě území.
Z hlediska hydrologického sucha se situace opět nepatrně zlepšila a průtoky pod stavem sucha se vyskytovaly pouze ojediněle na severozápadě území.

PODZEMNÍ VODY
Také stav podzemních vod se ve srovnání s předchozím týdnem znovu mírně zlepšil. V severozápadní polovině Čech jsou hladiny normální až mírně podnormální, ale na zbytku území už jsou převážně mírně až mimořádně nadnormální.

ZÁVĚR
Trvalý déšť během středy většinou ustával, ale i v závěru týdne se bude vyskytovat hodně oblačnosti a místy se přidá občasný déšť nebo přeháňky, které budou na hřebenech hor opět přechodně i sněhové. Nejvyšší odpolední teploty vystoupí nejčastěji k deseti stupňům.
Hladiny vodních toků budou postupně klesat a během srážek kolísat, nasycení půdy se bude mírně měnit podle aktuálního rozložení srážek a hladiny podzemních vod budou nejčastěji na mírném vzestupu.

[Martin Pecha]

Co je to sucho?

Sucho a nedostatek vody jsou pojmy, které je třeba od sebe správně rozlišovat.

Sucho představuje dočasný pokles dostupnosti vody a je považováno za přirozený jev. Pro sucho je charakteristický jeho pozvolný začátek, značný plošný rozsah a dlouhé trvání. Přirozeně dochází k výskytu sucha, pokud se nad daným územím vyskytne anomálie v atmosférických cirkulačních procesech v podobě vysokého tlaku vzduchu beze srážek, která setrvává po dlouhou dobu nad určitým územím.

Nedostatek vody je definován jako situace, kdy vodní zdroj není dostatečný pro uspokojení dlouhodobých průměrných požadavků na vodu.

Sucho se dělí na meteorologické, agronomické, hydrologické a socioekonomické. Z toho vychází samotný název systému HAMR (Hydrologie, Agronomie, Meteorologie a Retence).