Vyhodnocení sucha v tomto týdnu

SRÁŽKY
Za týden od 17. do 23. 3. spadly na celém území v průměru 3 mm srážek (Čechy 1 mm, Morava 6 mm), což odpovídá 22 procentům normálu pro toto období (Čechy 8 % N, Morava 54 % N).
SNÍH
Odhad celkového množství vody ve sněhové pokrývce na území ČR k 24. 3. 2025 činí cca 0,150 mld. m3, což představuje v průměru cca 1,9 mm (1,9 litrů na jeden metr čtvereční). Zásoby vody ve sněhu se pro celkovou plochu ČR ve srovnání s předchozím týdnem znovu snížily.
POVRCHOVÉ VODY
Hladiny vodních toků v průběhu týdne nejdříve většinou klesaly, případně byly setrvalé, ale v závěru týdne měly vzestupnou tendenci. SPA se nevyskytovaly. Celkové týdenní rozdíly hladin se nejčastěji pohybovaly od -10 do +20 cm. V porovnání s dlouhodobými březnovými průměry se průtoky pohybovaly nejčastěji v rozmezí od 20 do 60 % QIII. Jen výjimečně a přechodně byly vyšší. Toky s indikací hydrologického sucha se stále téměř nevyskytovaly.
PODZEMNÍ VODY
Hladina podzemní vody v mělkých vrtech byla v průběhu 12. týdne na území ČR normální, případně mírně až silně podnormální, a to hlavně v některých oblastech v Čechách.
VÝHLED
V následujících dnech budou hladiny vodních toků setrvalé nebo jen slabě až mírně rozkolísané. Sníh bude i nadále z horských poloh převážně odtávat. V následujícím období lze celkově očekávat převážně stagnaci až mírný pokles hladiny podzemní vody v mělkém oběhu.
Co je to sucho?
Sucho a nedostatek vody jsou pojmy, které je třeba od sebe správně rozlišovat.
Sucho představuje dočasný pokles dostupnosti vody a je považováno za přirozený jev. Pro sucho je charakteristický jeho pozvolný začátek, značný plošný rozsah a dlouhé trvání. Přirozeně dochází k výskytu sucha, pokud se nad daným územím vyskytne anomálie v atmosférických cirkulačních procesech v podobě vysokého tlaku vzduchu beze srážek, která setrvává po dlouhou dobu nad určitým územím.
Nedostatek vody je definován jako situace, kdy vodní zdroj není dostatečný pro uspokojení dlouhodobých průměrných požadavků na vodu.
Sucho se dělí na meteorologické, agronomické, hydrologické a socioekonomické. Z toho vychází samotný název systému HAMR (Hydrologie, Agronomie, Meteorologie a Retence).