7. týden

SRÁŽKY

SRÁŽKY
Za týden od 15. 2. 2021 do 21. 2. 2021 spadlo na celém území 4 mm srážek (Čechy 4 mm, Morava 3 mm), což odpovídá 44 procentům normálu pro toto období (Čechy 47 % N, Morava 38 % N). Srážky se vyskytovaly hlavně v úterý a ve středu, kdy na našem území přibylo většinou od 2 do 5 cm nového sněhu. Největší úhrny byly na východě ČR (v Beskydech až 28 cm). V závěru týdne se srážky již téměř nevyskytovaly.

SNÍH
Celkově se zásoby vody ve sněhu k pondělnímu ránu (22. 2.) snížily v nižších i středních polohách, kde sníh v důsledku oteplení pozvolna odtál. Nejvíce sněhu leží na hřebenech Krkonoš (90 až 150 cm), Jizerských hor (50 až 90 cm), Orlických hor (30 až 85 cm), Šumavy (20 až 90 cm), Krušných hor (30 až 75 cm), Jeseníků (30 až 100 cm) a Beskyd (35 až 125 cm). Na Vysočině a v Brdech leží od 5 do 20 cm sněhu.

PRŮTOKY
Hladiny vodních toků byly v průběhu týdne setrvalé nebo mírně rozkolísané. V závislosti na velmi nízkých teplotách v předminulém týdnu zpočátku zůstávala ještě řada toků ovlivněna ledovými jevy. Vzhledem k dlouhodobým únorovým průměrům byly průtoky většinou nadprůměrné s hodnotami kolem 1,5 až 2násobku normálu. V porovnání s předchozím týdnem došlo k mírnému zvýšení průtoků vlivem výrazného oteplení a odtávání sněhové pokrývky, zejména ve druhé polovině týdne. Z hlediska hydrologického sucha se situace výrazně nezměnila, hydrologické sucho se na sledovaných vodních tocích aktuálně téměř nevyskytuje.

PODZEMNÍ VODY
Stav podzemních vod se ve srovnání s předchozím týdnem mírně zhoršil, ale stále převládá normální až mírně nadnormální stav. Hladina v mělkých vrtech ve srovnání s předchozím týdnem na území ČR převážně mírně klesala.

ZÁVĚR
Počátkem týdne bude jasno nebo skoro jasno, ráno a večer místy mlhy nebo zataženo nízkou oblačností, která se ojediněle udrží po celý den. Nejvyšší denní teploty budou dosahovat 13 až 17 °C. Od druhé poloviny týdne očekáváme místy déšť nebo přeháňky, v polohách nad 700 m n. m. mohou být srážky i sněhové.
Na většině toků budou převládat setrvalé stavy nebo slabé kolísání vodních hladin. V závislosti na odtávání sněhové pokrývky budou v horských a podhorských oblastech hladiny toků kolísat v denním cyklu, s mírně vzestupnou tendencí v dalších dnech.

[Krejčová]