6. týden

SRÁŽKY

SRÁŽKY
Za týden od 8. 2. 2021 do 14. 2. 2021 spadlo na celém území 4 mm srážek (Čechy 3 mm, Morava 4 mm), což odpovídá 39 procentům normálu pro toto období (Čechy 33 % N, Morava 53 % N). Srážky byly hlavně sněhové a vyskytovaly se nejvíce v první polovině týdne. Nejvíce nasněžilo v noci z neděle na pondělí, kdy v průměru napadlo na většině území 5 až 15 cm nového sněhu, pouze na jihovýchodě republiky převažovaly mrznoucí srážky.

SNÍH
K pondělnímu ránu (15. 2.) se zásoby vody ve sněhu mírně zvýšily ve všech polohách. Kromě jihu Moravy leží sníh téměř na celém území ČR. Nejvíce sněhu leží na hřebenech Krkonoš (90 až 160 cm).

PRŮTOKY
Hladiny vodních toků byly v průběhu celého týdne převážně na poklesu, v závěru týdne volně přecházely do setrvalých stavů. Mírně podprůměrné průtoky se vyskytují zejména na západě, severozápadě a východě republiky, jinak vzhledem k dlouhodobým únorovým průměrům převažují průměrné až mírně nadprůměrné průtoky. Z hlediska hydrologického sucha se situace oproti minulému týdnu nezměnila, hydrologické sucho se na sledovaných vodních tocích aktuálně téměř nevyskytuje.

PODZEMNÍ VODY
Stav podzemních vod zůstal ve srovnání s předchozím týdnem srovnatelný. Pouze místy na severozápadě republiky se situace mírně zlepšila.

ZÁVĚR
V první polovině následujícího týdne očekáváme ještě po celý den teploty pod bodem mrazu a přibývaní sněhové pokrývky. V polovině druhé vlivem oteplení již budou hladiny většiny vodních toků na vzestupu, přes noc se stále mohou teploty pohybovat pod bodem mrazu, a tak se dá předpokládat kolísání hladin vodních toků.

[Adam Šťastný]