6. týden

Počasí bylo v průběhu uplynulého týdne proměnlivé. Z počátku převažovalo zataženo až oblačno, se srážkami na celém území, které byly i ve středních polohách smíšené nebo sněhové. Od středy se mírně ochladilo a bylo polojasno až oblačno.

Počasí bylo v průběhu uplynulého týdne proměnlivé. Z počátku převažovalo zataženo až oblačno, se srážkami na celém území, které byly i ve středních polohách smíšené nebo sněhové. Od středy se mírně ochladilo a bylo polojasno až oblačno.

Srážky
V týdnu od 3. 2. do 9. 2. 2020 spadlo na území České republiky průměrně 23 mm srážek (v Čechách 26 mm a na Moravě 18 mm), což odpovídá 273 procentům normálu pro toto období (Čechy 280 % N, Morava 257 % N).

Zásoby vody ve sněhu
Zásoby vody ve sněhu se na horách v průběhu týdne zvyšovaly, nejvíce sněhu připadlo v Krkonoších, Jizerských horách a Beskydech (celkem napadlo 20 až 60 cm nového sněhu), na ostatních horách připadlo 10 až 20 cm nového sněhu. Ve středních i nižších polohách se sníh v průběhu týdne vyskytoval, ve druhé polovině týdne však postupně odtával, stejně tak na Šumavě v polohách do 1000 m n. m.
(Na hřebenech Krkonoš leží aktuálně od 20 do 80 cm, v Jizerských horách 10 až 60 cm, na Šumavě 20 až 80 cm, v Hrubém Jeseníku a okolí 20 až 70 cm, v Beskydech 10 až 90 cm. V Orlických a Krušných horách je na hřebenech většinou do 15 cm.
Odhad celkového množství vody ve sněhu ve sněhové pokrývce na území ČR k 10.2. 2020 je 0,276 mld. M3, což představuje v průměru 3,5 mm (3,5 l na jeden metr čtvereční))

Průtoky a tendence
Hladiny sledovaných vodních toků byly v průběhu uplynulého týdne rozkolísané. Nejvýraznější vzestupy hladin byly zaznamenány důsledku vysokých teplot, dešťových srážek a tání sněhové pokrývky na některých horských či podhorských tocích. Na několika tocích byl krátkodobě překročen 2. SPA, konkrétně na Otavě, na Velké Stanovnici, na Bystřičce a na Luhačovickém. U řady dalších toků byl překročen 1. SPA, zejména v povodí Bečvy a Moravy. Oproti předchozímu týdnu se hydrologická situace ve všech povodích výrazně zlepšila.

Hydrologické sucho povrchové
Mírně se zlepšila situace také u hydrologického povrchového sucha, kde mimořádné sucho nebo sucho se vyskytuje jen na 17 % území, většinou ve středních Čechách, na jižní Moravě. Ostatní oblasti jsou normální nebo nadprůměrné.

Hydrologické sucho podzemní
U podzemního hydrologického sucha zůstává zatím situace bez výraznějších změn, podnormální stav vykazují střední a jižní Čechy a jižní Morava, na ostatním území je situace průměrná nebo nadprůměrná.

[ZÁVĚR - Výhled]
Vzhledem k předpokládané meteorologické situaci se budou v nejbližších dnech pravděpodobně zvyšovat zásoby vody ve sněhové pokrývce, a to zejména ve vyšších a středních polohách. Hladiny toků budou zpočátku týdne na mírném vzestupu nebo budou rozkolísané. V dalších dnech pak očekáváme už jen mírné kolísání hladin. Vlhkost půdy se v průběhu týdne nebude nijak významně měnit.


MK