51. týden

Od pondělí na území ČR proudil velmi teplý vzduch od jihozápadu až jihu. Jeho příliv ukončila studená fronta, která začala přes naše území postupovat k východu z pátku na sobotu. Za ní k nám pronikl chladnější oceánský vzduch.

Od pondělí na území ČR proudil velmi teplý vzduch od jihozápadu až jihu. Jeho příliv ukončila studená fronta, která začala přes naše území postupovat k východu z pátku na sobotu. Za ní k nám pronikl chladnější oceánský vzduch.
Kromě středy, kdy bylo jasné až polojasné počasí, převažovalo oblačno nebo zataženo, ke konci týdne i s výskytem občasného, v sobotu a v neděli i trvalejšího deště. Denní teploty se na začátku týdne pohybovaly v rozmezí od 7 do 11 °C, do neděle poklesly na 4 až 8 °C. Noční teploty byly převážnou většinu týdne nad nulou, v rozmezí od 7 do 3 °C, až v neděli poklesly na 3 až -1 °C.
Srážky se vyskytovaly až v závěru týdne. V pátek spadlo kolem 2 až 5 mm na severozápadě Čech, během soboty pršelo zejména na Moravě, kde spadlo 10 až 30 mm, ve východní polovině Čech 5 až 10 mm. V neděli vypadávaly srážky opět převážně na Moravě, celkové úhrny dosahovaly 5 až 15 mm, na severovýchodě až 20 mm.

Srážky: Za týden od 16. do 22. prosince spadlo na území České republiky průměrně 15 mm srážek, což odpovídá 110 % normálu pro toto období. Z regionálního hlediska však byly rozdíly větší, v Čechách spadlo 7 mm (48 %), na Moravě 28 mm, což představuje 253 % normálu.

Sníh: K pondělnímu ránu 23. 12. se sněhová pokrývka vyskytovala jen na hřebenech nejvyšších hor. Nejvíce sněhu leží na Šumavě na Březníku-hřebeni 45 cm (vodní hodnota 160 mm) a na Plechém 39 cm (vodní hodnota 137 mm) a v Krkonoších na Růženčině zahrádce - 33 cm výšky (118 mm vodní hodnoty).
Odhad celkového množství vody ve sněhové pokrývce na území ČR k 23. 12. 2019 činí cca 0,032 mld. m3, což představuje v průměru cca 0,4 mm (0,4 litru na jeden metr čtvereční).

Půdní vláha: Deficit půdní vláhy se oproti předchozímu týdnu pouze nepatrně snížil, a to zejména v kategorii od – 30 do – 10 mm. Největší zůstává i nadále v jihozápadních Čechách, a také ve Slezsku. Ohrožení půdním suchem však zůstává pouze lokální záležitostí.

Průtoky: Průtoky ve vodních tocích se oproti minulému týdnu v důsledku vydatných srážek zvýšily, zejména pak v povodích Odry a Moravy, kde místy dosahují i dvojnásobku obvyklých hodnost. V českých povodích pak jsou převážně podprůměrné až průměrné.

V následujících dnech se bude pozvolna ochlazovat a očekávané srážky, budou zpočátku od 800 m n m, koncem týdne už od 500 m n m smíšené nebo sněhové. Předpokládáme navyšování zásob vody ve sněhu ve vyšších, ke konci týdne pravděpodobně i ve středních polohách.