49. týden
Uplynulé dny znamenaly nástup zimy, a na vrcholky hor přinesly první desítky centimetrů sněhu jako základ letošní sněhové pokrývky.
Uplynulé dny znamenaly nástup zimy, a na vrcholky hor přinesly první desítky centimetrů sněhu jako základ letošní sněhové pokrývky.
Prosincové srážky přináší vláhu, která se téměř nevypařuje zpět do vzduchu, ale zůstává v krajině. Bylo tomu tak i v minulém týdnu, kdy srážky nad výparem převažovaly nejvýrazněji v modře zvýrazněných horských oblastech na jihozápadě a západě Čech.
Déšť a přeháňky zlepšily aktuální vlhkost půdy. A to již nejen v jejích svrchních vrstvách, ale i v těch hlubších. Zaplněno je tak většinou více než 60 % kapacity půdy. A jde tak o stav blízký průměru pro toto roční období. Méně nasycené zůstávají části Ústeckého a Středočeského kraje a částečně i východ Čech, střední a jižní Morava.
V posledních týdnech také vzrostly průtoky v řekách a potocích. Přesto zůstává mimořádné sucho na velké části východní poloviny našeho území včetně například Českomoravské vrchoviny.
Do podzemních vod pak srážky z minulých týdnů zatím výrazněji nepronikly. Asi 72 % vyhodnocovaných vrtů stále vykazuje hladiny na úrovni stavu silného či mimořádného sucha.
Souhrnný index porovnávající vypočtené zdroje vody s jejich potřebou v dané lokalitě stále ukazuje na místy napjatý stav ve východních Čechách, na Moravě a ve Slezsku.
V následujících dnech můžeme ještě počítat s místním sněžením. V příštím týdnu pak i s deštěm a přeháňkami. Z hlediska doplnění celoročního deficitu vláhy v krajině, v tocích a podzemních vodách, jde tedy na prahu zimy o pozitivní zprávu.