48. týden

Minulý týden byl na srážky velmi bohatý, vydatně přibyly zásoby sněhu ve všech polohách. Srážky vypadávaly v průběhu celého týdne, za zmínku stojí fakt, že do sobotního rána napadlo na několika místech v

Minulý týden byl na srážky velmi bohatý, vydatně přibyly zásoby sněhu ve všech polohách. Srážky vypadávaly v průběhu celého týdne, za zmínku stojí fakt, že do sobotního rána napadlo na několika místech v
Pošumaví až kolem 60 cm sněhu za 24 hodin.

TENDENCE
Hladiny sledovaných toků byly v průběhu uplynulého týdne setrvalé nebo na mírných poklesech, ojediněle slabě kolísaly. Celkové rozdíly se nejčastěji pohybovaly od -10 do +2 cm.

PRŮTOKY
V porovnání s dlouhodobými listopadovými průměry byly průtoky nejčastěji v rozmezí od 55 do 140 % Qm. Toky s indikací hydrologického sucha se téměř nevyskytují.

SNÍH
Odhad celkového množství vody ve sněhové pokrývce na území ČR k 4. 12. 2023 činí cca 2,122 mld. m3, což představuje v průměru cca 27 mm (27 litrů na jeden metr čtvereční).
Z hlediska porovnání hodnocených zimních sezón od roku 1980 je tato hodnota nejvyšší hodnotou vůbec. Na druhém místě je 48. týden v roce 1989 (1,04 mld m3). Prosincová maxima
ale zatím překonána nebyla. Vůbec největší zásoby vody ve sněhu byly v 52. týdnu v roce 1981, kdy bylo zaznamenáno 3,62 mld. m3. Následuje 52. týden v roce 2010 (3,39 mld. m3) a v roce 2001 (2,63 mld. m3).

PODZEMNÍ VODY
Z hlediska podzemních vod byla hladina v 48. týdnu na území ČR celkově normální. V povodí horního Labe a Osoblahy byla zaznamenána silně nadnormální hladina a v povodí dolní Ohře silně podnormální hladina.
Na ostatním území ČR byla hladina normální.

VÝHLED
V následujícím týdnu se může místy vyskytnout slabé sněžení nebo srážky smíšené či mrznoucí, ale zásoby vody ve sněhu se nebudou příliš měnit. Pouze v nižších a přechodně i středních polohách,
bude docházet k pozvolnému odtávání sněhu, protože se teploty dostanou k nule, případně slabě nad bod mrazu. Během neděle už může dojít od jihozápadu k oteplení, kdy by srážky přecházely v dešťové i ve vyšších polohách.