47. týden

Dobrý den. V průběhu minulého týdne pokračovalo nadnormálně teplé počasí, a to zvláště ve východní polovině našeho území, kde se odpolední teploty v některých dnech pohybovaly až okolo 15 °C.

Dobrý den. V průběhu minulého týdne pokračovalo nadnormálně teplé počasí, a to zvláště ve východní polovině našeho území, kde se odpolední teploty v některých dnech pohybovaly až okolo 15 °C.

V týdnu od 18. do 24. listopadu nejčastěji napršelo od 1 do 10 mm. Na Brněnsku a na horách místy 10 až 20 mm. V průměru bylo naměřeno na celém území 6 mm, což je mírně podnormální množství pro toto období.

I přes poměrně časté srážky v posledním období stále místy přetrvává deficit půdní vláhy, zejména v Čechách a ve Slezsku.

Právě v nižších polohách v Čechách, místy na jižní Moravě, a také ve Slezsku je aktuálně největší retenční kapacita půdy.

Ohrožení půdním suchem se v posledních týdnech výrazně zmenšilo. Díky zmiňovaným častějším srážkám a nižšímu výparu se nyní jedná již pouze o lokální záležitost.

Průtoky ve vodních tocích byly v první polovině týdne spíše rozkolísané, později už většinou na pozvolném poklesu. Vzhledem k dlouhodobým listopadovým průměrům jsou stále většinou podprůměrné.

Stav podzemních vod se ve srovnání s přechozím týdnem příliš nezměnil, i nadále zůstává většinou mírně až silně podnormální. „Normální“ stav pro toto období je stále v některých regionech zejména na Moravě.

V první polovině tohoto týdne pokračovalo nadnormálně teplé počasí, a to vydrží až do pátečního dne, kdy naše území přejde od severozápadu studená fronta. Na frontě místy zaprší, zejména pak na horách, kde se déšť změní ve sněhové přeháňky a na víkend se ochladí. Sněhové přeháňky se tak mohou od noci na sobotu objevit i ve středních a nižších polohách.
Průtoky ve vodních tocích zůstanou i nadále většinou podprůměrné, nasycenost půdy zůstane na velmi podobné úrovní a hladiny podzemních vod mohou velmi mírně stoupnout.