46. týden

Dobrý den, vítáme vás u pravidelného přehledu o stavu vody v krajině.

Dobrý den, vítáme vás u pravidelného přehledu o stavu vody v krajině.
Srážky se v minulém týdnu srážky téměř nevyskytovaly. Noční teploty v první polovině týdne na horách již klesaly pod bod mrazu, během týdne se mírně zvyšovaly.


SRÁŽKY
Za týden od 9. 11. do 15. 11. 2020 spadlo na celém území 1 mm srážek (Čechy 1 mm, Morava 1 mm), což odpovídá 7 procentům normálu pro toto období (Čechy 8 % N, Morava 6 % N).

PRŮTOKY
Hladiny většiny sledovaných toků minulý týden převážně mírně klesaly. Nejvíce poklesla dolní Morava v profilu Strážnice (-104 cm). V porovnání s dlouhodobými listopadovými průměry dosahovaly průtoky většinou průměrných až mírně nadprůměrných hodnot v rozmezí od 60 do 250 % Qm, v povodí Sázavy, Odry a Moravy se vyskytují i hodnoty 3 až 8násobné. Pod dlouhodobým průměrem zůstávají toky v severozápadní polovině Čech.
Z hlediska hydrologického sucha se situace oproti minulému týdnu výrazně nezměnila, hodnoty průtoků odpovídající úrovni pro hydrologické sucho se na sledovaných vodních tocích téměř nevyskytovaly.

METEOROLOGICKÉ SUCHO
vzhledem k absenci srážek se meteorologické sucho mírně zhoršilo, takže v podstatě celá republika je aktuálně v normálním stavu, na horách na severu ČR a na Vysočině je mírné vlhko..

PŮDNÍ VLÁHA
Zvýšil se také deficit vody v půdě, a to zejména na jižní Moravě, kde minulý týden převažovalo mimořádné vlhko a v tomto týdnu již jen mírné a silné. Do normálního stavu se dostal severozápad a jihozápad Čech, na ostatním území převládá mírné

ZEMĚDĚLSKÉ SUCHO
Zemědělské sucho se nevyskytuje, ale na západě Čech se zvětšila oblast s normálním stavem.

PODZEMNÍ VODY
Stejná situace je i u podzemních vod, kde na západě Čech jsou již některé oblasti mírně suché. Na ostatním území jsou aktuálně hladiny podzemních vod v mělkých vrtech mírně až silně nadnormální.

ZÁVĚR
V následujících dnech bude oblačno až polojasno. Ve čtvrtek dojde k ochlazení, které bude o víkendu poměrně výrazné a srážky, které budou vypadávat, mohou být na horách i smíšené nebo sněhové. Hladiny vodních toků budou slabě klesat nebo kolísat, hladiny podzemních a nasycení půdy se příliš měnit nebude.

[Martina Kimlová]