30. týden

V minulém týdnu už opět převažovalo slunečné a velmi teplé počasí s teplotami od 30 do 35 °C a ojediněle i vyššími. Až v závěru týdne se trochu ochladilo a místy se vyskytly přeháňky a bouřky.

V minulém týdnu už opět převažovalo slunečné a velmi teplé počasí s teplotami od 30 do 35 °C a ojediněle i vyššími. Až v závěru týdne se trochu ochladilo a místy se vyskytly přeháňky a bouřky.
V týdnu od 22. do 28. 7. se srážky nejčastěji vyskytovaly na jihu a východě našeho území, kde napršelo většinou od 5 až do 40 mm. Naopak ve středních a severozápadních Čechách většinou nepršelo vůbec, nebo spadlo pouze do 5 mm (Čechy v průměru za týden 4 mm, Morava a Slezsko 10 mm).
Během týdne tak došlo k dalšímu prohloubení meteorologického sucha zejména v severozápadní polovině Čech.
Na severu a severovýchodě území byl v minulém týdnu naměřen také největší deficit půdní vláhy.
Půdním suchem už je po předchozím týdnu ohroženo 75 % našeho území. Jedná se o většinu území Čech a o některé nižší a střední polohy na Moravě a ve Slezsku.
Hladiny vodních toků během minulého týdne většinou pozvolna klesaly. V závěru týdne byly toky zasažené srážkami slabě až mírně rozkolísané. Průtoky ve vodních tocích jsou tak i nadále podprůměrné až mimořádně podprůměrné. Nejmenší průtoky jsou aktuálně v povodí Lužnice, na menších přítocích střední Vltavy, středního Labe, a také Moravy.
Hladiny podzemních vod se oproti minulému týdnu příliš nezměnili. Na většině území jsou silně až mimořádně podprůměrné. Jen mírně podnormální jsou aktuálně v Pošumaví a místy na Moravě.
Během následujících dní bude pokračovat postupné ochlazování až na víkendové teploty mezi 20 a 25 °C. Místy se přidají přeháňky nebo bouřky a četnější budou ve středu a v sobotu.
Vzhledem k očekávané předpovědi se tak místy zmírní půdní sucho a stoupnou i hladiny vodních toků, které budou zasaženy intenzivnější srážkovou činností. Stav podzemních vod se ale příliš nezmění.