26. týden

V minulém týdnu převažovalo velmi teplé počasí a srážky se téměř nevyskytovaly.

V minulém týdnu převažovalo velmi teplé počasí a srážky se téměř nevyskytovaly.
Během týdne od 24. do 30. 6. se srážky prakticky nevyskytovaly, případně v množství do 1 mm. Celkové množství odpovídalo v Čechách i na Moravě 0 % normálu.
Mimořádné nebo silné meteorologické sucho je na 75 % území ČR, nejvíce je zasažena oblast středních a východních Čech a severovýchodu Moravy.
Oproti předchozímu týdnu průměrná vodnost většiny sledovaných toků poklesla. Vzhledem k dlouhodobým červnovým průměrům byly průtoky na většině území republiky podprůměrné až silně průměrné. Na začátku týdne odpovídaly průtoky nejčastěji 15 až 75 % Qm(normálu), na konci období poklesly na 10 až 50 % normálu. Nejnižší průtoky jsou zejména na tocích v povodí horní Berounky a středního Labe.
Vzhledem k pokračujícím vysokým teplotám a výraznému výparu se nadále zvyšuje deficit půdní vláhy. Na většině území chybí 10 až 60 mm srážek, nejvyšší hodnoty zaznamenáváme na severovýchodě Moravy, v Polabí a ve středních Čechách.
Riziko agronomického sucha je aktuální zejména v Čechách, kde kromě Šumavy je téměř na celém území, na Moravě se týká hlavně severu a severovýchodu území.
Stav podzemních vod je podprůměrný téměř na 70 % území ČR, nejhorší situace je na jižní a stření Moravě a ve středních Čechách. Na 30 % území, zejména na horách a na východě Moravy, je situace v normálu.
V následujících dnech očekáváme teplé počasí s teplotami do 26 C, ke konci týdne se mohou vyskytnout slabé srážky.