2. týden

V průběhu minulého týdne převažovalo chladné počasí, občas se vyskytovalo sněžení, které bylo na horách i vydatnější a v závěru týdne se ještě více ochladilo. Především na severovýchodě území poklesly teploty pod -10 °C.

V průběhu minulého týdne převažovalo chladné počasí, občas se vyskytovalo sněžení, které bylo na horách i vydatnější a v závěru týdne se ještě více ochladilo. Především na severovýchodě území poklesly teploty pod -10 °C.

SRÁŹKY
Za týden od 11. do 17. 1. spadlo na celém území 8 mm srážek, což odpovídá zhruba normálu pro toto období. Srážky se vyskytovaly v průběhu téměř celého týdne a většinou byly sněhové ve všech polohách.

SNÍH
K pondělnímu ránu (18. 1.) se zásoby vody ve sněhu zvýšily ve všech oblastech ČR, nejvíce na horách a ve vyšších a středních polohách. Nejvíce sněhu leželo na hřebenech Krkonoš (80 až 120 cm), na hřebenech ostatních hor je nejčastěji 40 až 90 cm. Na Vysočině a v Brdech je od 10 do 30 cm sněhu. V nížinách nejčastěji od několika cm do 15 cm sněhu. Vodní hodnota se pohybuje v nižších a středních polohách od několika mm do 50 mm, na horách nejčastěji od 50 do 100 mm a na hřebenech hor od 100 do 200 mm.

PRŮTOKY
Hladiny vodních toků byly setrvalé nebo mírně rozkolísané, v porovnání s dlouhodobými průměry jsou průtoky průměrné nebo podprůměrné, zejména v povodí dolní Moravy místy i nadprůměrné. Vlivem nízkých teplot se především v závěru týdne u menších horských toků začalo objevovat ovlivnění ledovými jevy.

PŮDNÍ SUCHO
Oproti minulému týdnu došlo opět k mírnému zvýšení vlhkosti půdy na většině území, půdní sucho se vyskytuje i nadále pouze lokálně především v severozápadních Čechách, a to zejména v hlubších vrstvách půdy.

PODZEMNÍ VODY
Stav podzemních vod se oproti minulému týdnu mírně zhoršil nebo zůstal na podobné úrovni. Nejčastěji jsou podzemní vody normální nebo zejména na Moravě i nadnormální. Naopak na severozápadě Čech jsou i nadále většinou mírně až mimořádně podnormální.

ZÁVĚR
Za včerejší frontou se začalo oteplovat a teplejší počasí přetrvá až do konce pracovního týdne, o víkendu se opět začne postupně ochlazovat a pravděpodobně se přidají místy i srážky, které budou minimálně od vyšších poloh přecházet ve sněhové. Sněhové zásoby se do víkendu sníží, zejména v nižších a středních polohách.

[Martin Pecha]