17. týden

Během minulého týdne se po delší době vyskytovaly dešťové srážky.

Během minulého týdne se po delší době vyskytovaly dešťové srážky.
Vzhledem ke stále relativně vysokým teplotám a často větrnému počasí to zatím ještě na zmírnění sucha nestačilo.
Během uplynulého týdne bylo na našem území naměřeno 8 mm srážek, což je průměrná hodnota pro toto období (103 %). Více srážek spadlo na severovýchodě území a nejméně na jihu Čech.
Úhrny z minulého týdne však nemohly zmírnit dlouhodobý nedostatek srážek spojený s nadnormálně vysokými teplotami během jarního období.
Většina srážek se velmi rychle vsákla, a tak odtok pokračoval pouze z nejvyšších horských poloh. Tání sněhu na hřebenech hor pokračovalo celý týden. V Beskydech, v Krušných horách a v Jizerských horách se sníh v měřicích stanicích již nevyskytuje. Souvislá sněhová pokrývka leží již jen v Krkonoších, na Šumavě a v Hrubém Jeseníku v polohách nad 1250 m. Z vodohospodářského hlediska jsou zásoby vody ve sněhové pokrývce již málo významné, výpočet zásob vody ve sněhu se již neprováděl.
Téměř 60 % našeho území bylo během minulého týdne zasaženo půdním suchem a téměř celé naše území, s výjimkou hor, bylo ohroženo agronomickým suchem.
Stav podzemních vod se během minulého týdne opět mírně zhoršil a je již silně až mimořádně podnormální.
Na začátku tohoto týdne se konečně vyskytly výraznější plošné srážky, které pomohly k alespoň přechodnému zmírnění povrchového sucha.
Výrazně kleslo riziko požárů a mírně se zvětšily průtoky ve vodních tocích.
V následujících dnech očekáváme proměnlivé a teplotně normální počasí, místy s deštěm, což způsobí mírné zvýšení nebo kolísání hladin toků.
Během víkendu se ochladí a přibude srážek, které mohou být na horách postupně i sněhové.