16. týden

Dobrý den,

Dobrý den,
do čtvrtečního dopoledne spadlo od 1 do 10 mm srážek na většině našeho území. Nejvydatnější srážky byly v tomto období na severovýchodním návětří Jeseníků, Šumavy a Novohradských hor, kde spadlo nejčastěji mezi 15 a 40 mm. Poté se až do noci na neděli srážky téměř nevyskytovaly. V neděli spadlo na většině území 2 až 10 mm, na jihu a východě ČR místy až okolo 15 mm.

SRÁŽKY
Za týden od 17. 4. do 23. 4. 2023 spadlo na celém území 6 mm srážek (Čechy 6 mm, Morava 6 mm), což odpovídá 75 procentům normálu pro toto období (Čechy 77 % N, Morava 70 % N).

TENDENCE
Hladiny sledovaných toků v průběhu týdne většinou klesaly, pouze některé přechodně místy kolísaly. Celkové týdenní rozdíly hladin se nejčastěji pohybovaly od -50 do -10 cm, ale na některých tocích i více než -100 cm. V průběhu týdne postupně ubýval počet profilů, ve kterých byla překročena úroveň pro 1. či 2. SPA. Nejdéle 1. SPA setrvávaly na Lužnici, dolní Vltavě, dolním Labi a Dyji.

PRŮTOKY
V porovnání s dlouhodobými dubnovými průměry byly průtoky v širokém rozmezí od 50 do 300 % QIV. V povodí Dyje, Jevišovky, Lužnice, Nežárky, Malše, Blanice (přítoku do Sázavy i přítoku do Otavy) a ojediněle i jinde dosahovaly toky největších průměrných průtoků (300 až 450 % QIV). Toky s indikací hydrologického sucha se stále nevyskytují.

SNÍH
K pondělnímu ránu leželo nejvíce sněhu v Krkonoších, kde v polohách nad 1200 m n. m. je 20 až 100 cm sněhu. Na Šumavě je v polohách nad 1300 m n. m. 5 až 20 cm. Sníh leží také v nejvyšších polohách Králického Sněžníku a Hrubého Jeseníku, a to do ca 30 cm výšky. Na ostatních horách se souvislá sněhová pokrývka již nevyskytuje.

PODZEMNÍ VODY
Hladina podzemní vody v mělkých vrtech byla v 16. týdnu na území ČR celkově mírně nadnormální. V Čechách v povodí Labe od Doubravy po Jizeru, Otavy, střední Vltavy, horní a dolní Sázavy, horní a dolní Berounky a Stěnavy byla dosažena mimořádně nadnormální hladina. Naopak v povodí dolní Ohře a Olše a Ostravice byla dosažena mírně podnormální a v povodí Bečvy dokonce silně podnormální hladina.

ZÁVĚR
Hladiny vodních toků budou i nadále většinou pozvolna klesat nebo budou mírně kolísat. Sněhové zásoby budou postupně ubývat, a to i přesto, že se v období od úterý do čtvrtka ochladí a na horách se přechodně objeví srážky smíšené nebo sněhové. Hladiny podzemní vody v mělkém oběhu budou mírně klesat.

[Adam Šťastný]