14. týden

Vítejte u pravidelného přehledu stavu vody v krajině. Zpočátku týdne bylo jasno, postupně zataženo s deštěm a přeháňkami, které byly od úterý až do čtvrtka již od 300 m n. m. smíšené nebo sněhové. Od pátku pak převažovalo polojasno až oblačno a srážky se téměř nevyskytovaly.

Vítejte u pravidelného přehledu stavu vody v krajině. Zpočátku týdne bylo jasno, postupně zataženo s deštěm a přeháňkami, které byly od úterý až do čtvrtka již od 300 m n. m. smíšené nebo sněhové. Od pátku pak převažovalo polojasno až oblačno a srážky se téměř nevyskytovaly.

SRÁŽKY
Za týden od 5. 4. do 11. 4. 2021 spadlo na celém území 6 mm srážek (Čechy 7 mm, Morava 4 mm), což odpovídá 56 % normálu pro toto období (Čechy 66 % N, Morava 38 % N).

SNÍH
Zásoby vody ve sněhu se v důsledku sněžení v první polovině týdne mírně zvýšily, a to hlavně ve středních a vyšších polohách. Nový sníh, který připadl v nižších a středních polohách, většinou v důsledku oteplení v závěru týdne odtál. V nejvyšších oblastech došlo k slabému nárůstu vodní hodnoty sněhu nebo zůstaly zásoby sněhu podobné, v oblastech pod 900 m n. m. došlo k poklesu zásob vody ve sněhu. Jedny z nejvyšších hodnot - 122 cm výšky a 610 mm vodní hodnoty sněhu - byly v pondělí 12. 4. ráno naměřeny v profilu Nad Voseckou v Krkonoších.

PRŮTOKY
Hladiny sledovaných toků v průběhu týdne slabě kolísaly nebo byly setrvalé, s převažující klesající tendencí. V porovnání s dlouhodobými dubnovými průměry byly průtoky převážně podprůměrné, nejčastěji od 35 do 70 % Qm, nejvodnější toky dosahovaly ojediněle průměrných až lehce nadprůměrných hodnot do 2 násobku Qm. Z hlediska hydrologického sucha je situace podobná jako v předchozím týdnu, toky s průtoky pod čtvrtinou měsíčního normálu se vyskytují jen zřídka, nejčastěji v povodí Vltavy.

PODZEMNÍ VODY
Hladina podzemní vody v mělkých vrtech byla ve 14. týdnu na území ČR celkově normální. Na západě, severozápadě a severu Čech byl stav hladiny převážně mírně až mimořádně podnormální (povodí Ploučnice), silně podnormální stav se vyskytoval také v povodí střední Vltavy. Povodí Orlice a horní Sázavy a Stěnavy bylo mírně podnormální. Na zbytku území ČR byl stav normální. Nadnormální stav se nevyskytoval v žádném ze sledovaných povodí.

ZÁVĚR
Až do pátku k nám bude proudit chladnější a vlhký vzduch od severu a očekávané srážky budou i v nižších polohách smíšené nebo sněhové. V tomto období budou zásoby vody ve sněhu přibývat. V úterý může připadnout v polohách nad 400 m n. m. 5 až 15 cm, v Beskydech 15 až 25 cm nového sněhu. I v dalších dnech budou srážky nad 400 m n. m. smíšené nebo sněhové. Od pátku očekáváme mírné oteplování a případné srážky budou převážně dešťové, pouze v nejvyšších polohách ještě mohou být ojediněle i sněhové. Celkově očekáváme nárůst zásob vody ve sněhu ve vyšších a horských polohách. Hladiny vodních toků budou setrvalé nebo slabě rozkolísané, v závěru týdne pak mohou kolísat výrazněji nebo mírně stoupat v závislosti na srážkách a vyšších teplotách.


[Šťastný]