11. týden

Dobrý den,

Dobrý den,
v uplynulém týdnu se srážky vyskytovaly zejména v jeho první polovině, ale nebyly nikterak vydatné.

SRÁŽKY
Celkem spadlo na celém území 5 mm srážek (Čechy 7 mm, Morava 2 mm), což odpovídá 48 procentům normálu pro toto období (Čechy 61 % N, Morava 18 % N).

TENDENCE
Hladiny většiny sledovaných toků během týdne klesaly nebo byly setrvalé. V závěru týdne menší horské toky mírně kolísaly vlivem odtávání sněhové pokrývky. Celkové rozdíly hladin se nejčastěji pohybovaly od -20 do 0 cm, nejvíce za týden poklesly toky v povodí Labe (na Orlici až o -93 cm).

PRŮTOKY
V porovnání s dlouhodobými březnovými průměry byly průtoky v rozmezí nejčastěji od 40 do 135 % Qm. Toky s indikací hydrologického sucha se i nadále nevyskytují.

SNÍH
Zásoby vody ve sněhu se v průběhu minulého týdne celkově snížily. V úvodu týdne ubývaly, v polovině týdne se zejména na jihozápadě a severozápadě území přechodně slabě zvětšily a v závěru týdne na celém území znovu ubývaly. V pondělí ráno (20. 3.) leželo nejvíce sněhu v Krkonoších (až 138 cm), v Jeseníkách a na Králickém Sněžníku (70 až 113 cm) a na Šumavě (až 98 cm).

PODZEMNÍ VODY
Hladina podzemní vody v mělkých vrtech byla v 11. týdnu na území ČR celkově normální. Silně podnormální hladina byla v povodí Bečvy a oblasti soutoku Moravy a Dyje.

ZÁVĚR
Také v průběhu nadcházejících dní bude vlivem velmi teplého počasí docházet k dalšímu odtávání sněhu a ubývání vodních zásob. Mírně se ochladí až v průběhu víkendu, kdy se mohou na hřebenech hor postupně opět objevit i sněhové vločky. Hladiny vodních toků budou setrvalé nebo mírně rozkolísané.


[Adam Šťastný]