11. týden

Vítejte u pravidelného přehledu stavu vody v krajině. Počasí bylo minulý týden proměnlivé. Srážky se vyskytovaly v průběhu celého týdne a byly většinou smíšené nebo sněhové a to i v nižších polohách.

Vítejte u pravidelného přehledu stavu vody v krajině. Počasí bylo minulý týden proměnlivé. Srážky se vyskytovaly v průběhu celého týdne a byly většinou smíšené nebo sněhové a to i v nižších polohách.
SRÁŽKY
Za týden od 15. 3. 2021 do 21. 3. 2021 spadlo na celém území 9 mm srážek (Čechy 10 mm, Morava 7 mm), což odpovídá 75 procentům normálu pro toto období (Čechy 76 % N, Morava 71 % N). Sněhová pokrývka přibývala v horských oblastech rovnoměrné v průběhu celého týdne. Ve druhé polovině týdne sněžilo ve všech nadmořských výškách. Průměrně přibývalo 1 až 17 cm nového sněhu každý den (nejvíce během pátku a neděle) ve všech horských oblastech, sníh padal a místy se udržel i v nejnižších polohách.

SNÍH
Zásoby vody ve sněhu se v průběhu týdne zvyšovaly ve všech polohách. Nejvíce sněhu přibylo ve druhé polovině týdne, a to zejména v horských oblastech. Nejvíce sněhu leží na hřebenech Krkonoš (40 až 180 cm).

PRŮTOKY
Hladiny sledovaných vodních toků v průběhu uplynulého týdne většinou mírně kolísaly, převážně s klesající tendencí. V porovnání s dlouhodobými březnovými průměry byly průtoky převážně podprůměrné, nejčastěji v rozmezí od 35 do 75 % Qm, ojediněle některé menší toky dosahovaly lehce nadprůměrných hodnot. Z hlediska hydrologického sucha se situace oproti minulému týdnu ve většině povodí nezměnila, jen v povodí Moravy se nepatrně zlepšila.

PODZEMNÍ VODY
Stav hladiny podzemní vody v mělkých vrtech se ve srovnání s předchozím týdnem mírně zhoršil. Na většině území ČR převládá normální stav, pouze na střední Moravě a ve východních Čechách je situace o něco lepší.

ZÁVĚR
V nejbližších dnech očekáváme slabé srážky, které budou zpočátku od 600 m n. m. smíšené nebo sněhové. Zejména v Jeseníkách a Beskydech může připadnout až 10 cm nového sněhu. V dalších dnech se bude mírně oteplovat. Další srážky očekáváme až během víkendu, budou převážně dešťové, nad 800 m n. m. smíšené nebo sněhové. Zásoby vody ve sněhu budou vlivem oteplení v průběhu týdne zvolna klesat v nižších a středních polohách, kde budou mírně zvedat hladiny menších toků. V horských oblastech nebude docházet k výraznějším změnám.

[Kimlová]