10. týden

SRÁŽKY

SRÁŽKY
Za minulý týden spadlo na celém území 7 mm srážek (Čechy 8 mm, Morava 4 mm), což odpovídá 69 procentům normálu pro toto období (Čechy 76 % N, Morava 53 % N). Srážky se během prvních tří dnů téměř nevyskytovaly. Ve čtvrtek byly srážky téměř na celém území republiky, ve vyšších polohách byly sněhové. Nejvíce napadlo v Jeseníkách (5 až 11 cm) a v Krkonoších (4 až 7 cm). Během soboty připadlo ve stejné oblasti 3 až 5 cm, v maximech až 15 cm.

SNÍH
Zásoby vody ve sněhu v průběhu týdne mírně kolísaly, celkově se ale k pondělnímu ránu (15. 3.) příliš nezměnily, na horách na severu ČR mírně přibyly. Nejvíce sněhu leží na hřebenech Krkonoš (50 až 160 cm).

PRŮTOKY
Hladiny sledovaných vodních toků v průběhu uplynulého týdne většinou mírně kolísaly, s celkově slabě klesající nebo setrvalou tendencí. V porovnání s dlouhodobými březnovými průměry byly průtoky převážně podprůměrné, nejčastěji v rozmezí od 45 do 80 % Qm. Z hlediska hydrologického sucha se situace oproti minulému týdnu nezměnila.

PODZEMNÍ VODY
Stav hladiny podzemní vody v mělkých vrtech se ve srovnání s předchozím týdnem příliš nezměnil. Na severu a západě Čech nadále převládal normální stav hladiny, v jižních a východních Čechách mírně nadnormální. Na Moravě byl stav mělkých vrtů mírně až silně nadnormální.

ZÁVĚR
V následujícím období očekáváme setrvalé stavy nebo mírné kolísání vodních hladin v závislosti na intenzitě a skupenství srážek. Během úterý může připadnout až 30 cm nového sněhu, v dalších dnech kolem 10 až 15 cm nového sněhu. U podzemních vod lze očekávat setrvalý stav až pokles hladiny v mělkých vrtech a mírné zmenšování vydatnosti pramenů.

[Šťastný]