1. týden

V průběhu týdne bylo převážně oblačno až zataženo, ke konci období místy i polojasno. Minimální teploty se postupně snižovaly až na -3 až -7 °C, při vyjasnění na horách až -13 °C.

V průběhu týdne bylo převážně oblačno až zataženo, ke konci období místy i polojasno. Minimální teploty se postupně snižovaly až na -3 až -7 °C, při vyjasnění na horách až -13 °C.
Také díky nízkým teplotám jsme se v průběhu minulého týdne dočkali sněhu na většině území ČR.


SRÁŹKY
Za týden od 4. 1. 2021 do 10. 1. 2021 spadlo na celém území 9 mm srážek (Čechy 9 mm, Morava 9 mm), což odpovídá 107 procentům normálu pro toto období (Čechy 101 % N, Morava 119 % N). Srážky se vyskytovaly v průběhu většiny týdne, zpočátku byly od 400 m. n. m smíšené nebo sněhové, ve druhé polovině týdne byly sněhové na většině území.

PRŮTOKY
Hladiny toků byly setrvalé nebo mírně rozkolísané, v porovnání s dlouhodobými lednovými průtoky průměrné nebo podprůměrné, v povodí dolní Moravy místy i nadprůměrné. Vlivem nízkých teplot se v závěru týdne u menších horských toků začalo objevovat ovlivnění ledovými jevy, zejména výskytem ledu u břehu.

VÝŠKA SNĚHU
K pondělnímu ránu (11. 1.) se zásoby vody ve sněhu zvýšily, zejména na horách a ve vyšších a středních polohách. Nejvíce sněhu leží v Krkonoších (20 až 60 cm), na Šumavě (15 až 40 cm), v Krušných horách (15 až 35 cm), v Jeseníkách a okolí (15 až 60 cm) a v Beskydech (10 až 25 cm). Na Vysočině a v Brdech leží od 5 do 15 cm sněhu.

VODNÍ HODNOTA SNĚHU
Stejný trend je vidět na další mapě, kde je znázorněna celková zásoba vody ve sněhové pokrývce. Odhad celkového množství vody ve sněhu na území ČR k 11. 1. 2021 je cca 0,726 mld. m3, což představuje v průměru cca 9,2 mm (9,2 litru na jeden metr čtvereční).


ZÁVĚR
V následujícím týdnu očekáváme sněžení a převážně záporné teploty na většině území ČR. Zásoby vody ve sněhu se budou nadále postupně zvyšovat. Na menších horských a podhorských tocích se budou ve větší míře vyskytovat ledové jevy, ve formě zámrzu a ledu u břehu.
(Z dlouhodobého hlediska vede navyšování sněhové pokrývky ke zlepšení situace u všech kritérií, která u sucha hodnotíme).

[Martina Kimlová]